Kasza pęczak – charakterystyka, wpływ na zdrowie i zastosowanie w kuchni


Pęczak to najzdrowsza odmiana kaszy jęczmiennej. Ze względu na dużą zawartość błonnika oraz witamin i minerałów uznawany jest za nieodłączny element zdrowej diety. Pomaga zapobiegać wielu dolegliwościom oraz ma korzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Warto więc na stałe włączyć go do jadłospisu. Jaka jest charakterystyka pęczaku i jak zastosować go w kuchni?

Pęczak – najzdrowsza z kasz?

Pęczak jest bez wątpienia najzdrowszą odmianą kaszy jęczmiennej. Dlaczego? Ponieważ producenci pęczaku nie mielą ziaren na drobno, jak to jest np. w przypadku kaszy perłowej. Dzięki temu kasza jęczmienna w tej odmianie zachowuje ogromne ilości błonnika oraz jest wyjątkowo bogata w witaminy. Charakterystyczną cechą pęczaku są grube, sporo większe niż w przypadku innych kasz jęczmiennych ziarna.

Właściwości zdrowotne kaszy pęczak

Regularne spożywanie pęczaku ma bardzo dobry wpływ na zdrowie. Pęczak zawiera bowiem duże ilości błonnika, witamin oraz składników mineralnych.

Błonnik pomaga uregulować wagę i pozbyć się zbędnych kilogramów, a także korzystnie wpływa na układ trawienny, ograniczając wzdęcia czy bóle żołądka.

W pęczaku znajdują się też ogromne ilości witamin B, które są niezbędne przede wszystkim w pracy układu nerwowego. Ich odpowiednia ilość jest warunkiem prawidłowego funkcjonowania mózgu, a także jego rozwoju w okresie prenatalnym.

Dodatkowo pęczak bogaty jest też w witaminę K, która z kolei jest kluczowa dla układu krwionośnego i pomaga zapobiegać jego chorobom, takim jak miażdżyca, zawał, a nawet żylaki. Witamina K zawarta w pęczaku ma korzystny wpływ na organy wewnętrzne: serce, śledzionę, trzustkę.

Co ciekawe, regularnie spożywany pęczak pomaga także uporać się z problemami z cerą (ze względu na duże ilości witaminy PP), zbić gorączkę, a w przypadku kobiet w ciąży – uregulować za słabą laktację.

Jak podawać kaszę jęczmienną pęczak?

Pęczak jest bardzo łatwy w przygotowaniu. Jego ugotowanie zajmuje zwykle około 20 minut. Ugotowane ziarno może stać się dodatkiem do obiadu: mięsa i warzyw, albo bazą do smacznej i szybkiej w przygotowaniu potrawy popularnie występującej pod nazwą kaszotto. Pęczak często wykorzystywany jest także jako zagęszczacz do zup – sprawia, że są bardziej sycące i nadaje im wyjątkowy smak.

Jak jeszcze wykorzystać pęczak w kuchni? Z powodzeniem można go użyć jako farszu do gołąbków czy pierogów, a także zrobić z niego roślinne kotleciki czy placki – zdrowe, niskokaloryczne, a przy tym bardzo smaczne.

Dodaj komentarz