Co to jest superfood?


Każdemu, kto choć odrobinę interesuje się tematem zdrowego odżywiania i diet, z całą pewnością obił się o uszy termin „superfood”. Owa nazwa – choć można by sądzić inaczej – wcale nie tyczy się żadnego nowego bohatera z filmów popularnego Marvela. Mianem superfoods określamy rzeczy, które są znacznie bardziej przyziemne i bliższe naszemu „uniwersum”. Przekonajcie się z resztą sami.

Super foods – o co tyle szumu?

Super foods, czyli w wolnym tłumaczeniu „super żywność”, to nic innego jak grupa produktów, które posiadają wysoką wartość odżywczą. Co to oznacza? Pokarmy te są bogate w witaminy, składniki mineralne, antyoksydanty i szereg inne pozytywnie wpływające na nasz organizm związki chemiczne.

Superfoods są takie „fajne”, ponieważ ich regularne przyjmowanie wywołuje korzystne reakcje zdrowotne. Do super żywności zaliczane są najczęściej takie produkty, jak niektóre warzywa i owoce, a także nasiona, orzechy, soki i ich sproszkowane wersje.

Superfoods

„Magia” antyoksydantów

Spożywanie super foods jest polecane głównie ze względu na ich właściwości antyoksydacyjne. Czym jest antyoksydacja? W dużym uproszeniu antyoksydacyjnymi nazywamy produkty, które zakłócają utlenianie się komórki. Co wynika poniekąd z nazwy (anty – przeciw i oksy – tlen). Produkty, które posiadają takie właściwości, opóźniają procesy starzenia się komórek, a przez to całego organizmu. Jedząc super foods, możemy być zatem „młodsi” na dłużej. Jednak nie tylko. Super żywność wykazuje działanie antynowotworowe. Dzięki dodaniu produktów określanych tym mianem możemy cieszyć się również lepszym zdrowiem i mniejszym ryzykiem zachorowania na choroby cywilizacyjne.

Bogatsza w składniki odżywcze dieta

Super foods mają tę przewagę nad innymi produktami żywnościowymi, że dostarczają znacznie bardziej skoncentrowaną dawkę składników odżywczych. Przyjmując super foods, nasza dieta staje się bardziej urozmaicona w niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki. Warto pamiętać jednak, że jedzenie samych super foods nie sprawi, że nasze zdrowie będzie lepsze. Super foods powinny stanowić jedynie uzupełnienie zbilansowanej diety. W przypadku, gdy spożywamy duże ilości wysoko przetworzonej żywności, nawet najbardziej cenione super foods nie pomogą nam w zachowaniu dobrego zdrowia.

Sam fakt regularnego spożywania super żywności, to za mało. Aby odczuć realne rezultaty stosowania super foods, koniecznie przed zakupem należy zweryfikować jakość produktów. Nie wszystkie „jagody goji”, czy „nasiona chia” będą charakteryzować się wysoką jakością.

Dodaj komentarz